NO – 1

سخن سردبیر

الهی اَدای شُکـــر تو را هیــچ زَبان نیست

و دَریـای فضـــل تو را هیـــچ کران نیست

و سرِّ حقیقت تو، بر هیچکس عیان نیست

هدایت کن بر ما رهی که بهتر از آن نیست

                                                                                            «خواجه عبداللّه انصاری»

داشتن یک جامعه‌ی توانا، همراه با تکنولوژی برتر، مسئولیت مهم علم‌آموزی را برای دانشجویان و مهندسانی که با فراگیری علوم جدید، راه‌های پیشرفت و ترقی را در راستای رفاه و آسایش جامعه هموار می‌سازند، افزایش می‌دهد. راه‌یافتن به عصر فرهنگ، تکنولوژی نوین و راه‌کارهای علمی از یک سو و ژرف‌اندیشی در شناخت هر چه بیشتر هویت شهر‌ها، افکار، عادات و فرهنگ پیشینیان در معماری سنتی از سوی دیگر، نه تنها ما را در پیشبرد اهداف معمارانه و بهبود روند ساخت و ساز مدرن و امروزی یاری می‌دهد، بلکه شرایط و ابزار مورد نیاز در جهت ایجاد توسعه پایدار را فراهم می‌نماید و شکوفایی و رشد اقتصادی جامعه و شهر‌ها را به دنبال خواهد داشت. از آنجا که سنت و معماری سنتی در عصر حاضر جایگاه ارزشمندی دارد، مسائل زیست محیطی و شیوه‌های گوناگون استفاده بهینه از انرژی و بهره‌برداری اکولوژیکی از انواع انرژی‌ها بخصوص انرژی‌های پایدار نیز به همان اندازه مورد توجه است، از این رو معماران، شهرسازان و طراحان شهری که به‌عنوان عوامل تاثیرگذار بر افکار عموم مردم فعالیت می‌کنند، می‌بایست هویت‌، اقلیم، محیط زیست و پایدارسازی معماری را نسبت به تزئینات بی‌قاعده، رواج دهند و اینگونه فرم، عملکرد، محتوا و فن‌آوری بصورت یکپارچه و سازگار با هم تجلی می‌یابند.

مجله هنرنما معمار با توجه به جایگاه جغرافیایی خاص خود که در جنوبی‌ترین استان ساحلی کشور واقع شده و با بهره‌گیری از نظرات و راه‌کار‌های معماران، شهرسازان و هنرمندان بزرگ داخلی و خارجی به معرفی هویت‌ها، شاخصه‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوه پرداخته، علاوه بر کنکاش در مسائل عمومی معماری و شهرسازی شهرها، سعی در بررسی پیکره‌های گرفته و بی‌رنج موجود در معماری و شهرسازی شهرهای ساحلی به صورت خاص داشته است و با همانندسازی در موارد مشابه دیگر نقاط جهان، به بهره‌گیری از راه‌کارهای ارائه‌شده توسط متخصصین امر، می‌پردازد. امید است با حمایت و توجه مسئولین و با مدیریت صحیح برنامه‌ریزی مدیران شهری شاهد پیشرفت روز‌افزون دانش معماری و شهرسازی بوده و به دنبال آن نظاره‌گر چشم‌اندازی روشن در راستای افزایش انگیزه، تلاش مضاعف و بالارفتن سطح رفاه جامعه باشیم. ارائه‌­ و انتقال نتایج حاصل از پژوهش‌­ها و تحقیقات برای استفاده‌­ی محققان و علاقمندان، امری اجتناب‌ناپذیر است. بر همین اساس، در این شماره فصلنامه، از حکایت ساحل سخن خواهیم گفت که مفهوم تنگاتنگی با دریا دارد. در ابتدا با معرفی مسابقه معماری باب جدیدی را در جستجوی هویت شهری باز می‌کنیم و در سرمقاله، از بررسی و شناخت واحد‌ها تیپ‌های مورفولوژی شهرهای ساحلی تا مطالعه موردی شهر‌های داخلی و خارجی ادامه می‌دهیم و در نهایت به پای صحبت طراحان جوان و معماران کارکشته می‌نشینیم.

تلاش دست‌اندرکاران این نشریه، بالابردن و حفظ ارتقای سطح علمی و کیفی هنر معماری و شهرسازی می‌باشد. امید است با مشارکت علاقمندان و همراهان، مجله هنرنما معمار بَرپا و پُربار بماند.

اشکان نصیری واثق

عنوان باکس تصویر